![](https://www.emballagefokus.dk/wp-content/uploads/sites/8/2025/02/elworkd2-1-717x1024.jpg)
El-grossisten Elworks, der sælger el-produkter til supermarkeder og DIY-segmentet, lægger det røde look og plastikemballagen på hylden til fordel for et gråt og rødt design på FSC-certificeret papir.
Samtidig slår virksomheden sine tre separate produktlinjer sammen til én. I den proces forventer grossisten årligt at spare 58 tons plastik, svarende til 233 ton CO2e af de i alt 59 tons plastik, som varerne fra Elworks, Elworks Pro og Unite i dag bliver pakket ind i.
Elworks er de første i el-detailbranchen, der så markant mindsker brugen af plastik i emballagen. Ændringen fra plastik til papir er udtryk for et fokus på at minimere produkternes CO2-aftryk, hvor det er muligt. Samtidig er det rettidig omhu, for i slutningen af 2025 indtræder en emballageafgift, som gør brugen af emballage dyrere. En udgift som Elworks Ville have været nødt til at sende videre til sine kunder.
– Vores skift fra de gamle blister-emballager i PET-plastik til papiremballage er blevet meget positivt modtaget af vores kunder. Den nye emballage imødekommer kundernes behov ved at være både mindre miljøskadelig end plastikken og sikre, at produkterne ikke bliver for prismæssigt belastet af den kommende emballageafgift. Desuden har det nye design fået stor ros for at forbedre produkternes visuelle appel og brugervenlighed, fordi de er nemmere at pakke ud. Dette skift favner vores kundebase bredt og understøtter Elworks engagement i bæredygtighed og kvalitet, fortæller CEO i Elworks, Egil Moesgaard.
Brugen af papir er naturligvis ikke CO2e-neutral. Den nye papiremballage efterlader dog en til en et CO2e-aftryk, der er hele 33 procent lavere, end den tidligere PET-plastik. Samtidig har Elworks i designprocessen af den nye emballage haft fokus på at bruge så lidt papir, som muligt. Det har begrænset både emballagens omfang og vægt.
Det betyder, at Elworks også sparer på forbrug af brændstof til transport af produkterne, fordi mindre emballage giver plads til flere produkter pr. kørsel.
– Vi har ramt en god balance mellem en minimal men holdbar emballage, som samtidig viser produktet fint frem. Det gør mig rigtig stolt, at vi ved at have fat i hvert enkelt produkt, kan nå frem til sådan et flot resultat. Og når det samtidigt afgiver mindre CO2e, end den gamle emballage, og ser pænt ud, er vi godt tilfredse, siger product manager i Elworks Michael Gade.
De første varer i ny emballage er allerede på hylderne, og Elworks forventer at have alle produkter i de gamle emballager udskiftet med nye og mindre miljøbelastende i efteråret 2025.
Kilde: Elworks