
67.000 virksomheder vil modtage en venlig påmindelse fra Motorstyrelsen angående brugen af varebiler på gule plader, da det ser ud til, at en del ikke overholder reglerne for erhvervsmæssig og privat kørsel – eller måske bare er ligeglade.
Hvert år behandler styrelsen omkring 200 sager om forkert brug, og det kan i sidste ende blive en dyr spøg ikke at overholde reglerne. Straffen kan nemlig ikke bare være en bøde på et par tusind kroner, men i værste fald betaling af en privatbenyttelsesafgift op til tre år tilbage i tid, som kan komme op på den gode side af 15.000 kr.
Underdirektør Claus Holm fra Motorstyrelsen forklarer, at deres kontroller viser, at mange virksomheder ikke overholder reglerne for brug af varebiler. Derfor iværksætter styrelsen nu en målrettet indsats til virksomhederne med et vejledningsmateriale om, hvad der er erhvervsmæssig og privat kørsel.
En bil på gule plader må som udgangspunkt ikke benyttes til privat brug, men reglerne er alligevel ikke helt ligetil.
Der skelnes nemlig mellem tre hovedtyper. Den almindelige bil på gule plader, mandskabsbilen og den specialindrettede bil. Det er biler med fx reolopbygning, som man typisk ser hos vvs´ere eller elektrikere.
Disse biler giver lidt friere muligheder. Man må fx gerne give konen – eller manden – et lift i en specialindrettet bil. Det er også i de biler, man må have autostole, hente børn, handle ind på vej hjem eller have folk med, som ikke er ansat i det pågældende firma.
Det er et no-go i de to andre varianter, hvor den letteste tilgang er, at alt er forbudt på den private front. Lige med undtagelse af at hente mad i arbejdstiden. Og så alligevel ikke. Det er tilladt i den almindelige gulpladebil, men der er indsat en slags gummiparagraf ved mandskabsvognene.
Her må man kun hente mad, hvis man alligevel skal på tur, og ruten ikke afviger væsentligt.
Hvis man har behov for at anvende arbejdsbilen til privat brug nogle få gange om året, kan man købe dagsbeviser, men kun op til 20 sådanne beviser om året til den samme bil. Hvis der er behov for mere privatkørsel, må man betale afgiften og udstyre bilen med papegøjeplader.
Motorstyrelsen vil sende en vejledning hvert halve år til de virksomheder, der har anskaffet sig en varebil inden for det seneste halve år, for at sikre, at alle er orienteret om reglerne. Reglerne for brug af bil på gule plader kan findes på Motorstyrelsens hjemmeside.
Reglerne for brug af bil på gule plader
Kilde: Motorstyrelsen